Górny Śląsk od lat podzielony był granicami państwowymi. Opisywana przez nas w poprzednim przewodniku turystycznym Nysa (wraz z księstwem nyskim, karniowskim i opawskim), trafiła w 1742 roku w ręce Habsburgów. Ci, w granicach swojej monarchii, utworzyli Śląsk Austriacki, którego stolicą zostało miasto Troppau, dziś znane pod nazwą Opava. Obecnie leży w graniach Republiki Czeskiej, choć to tylko rzut beretem z Raciborza czy Rybnika. Przyciąga historycznymi budynkami, ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi, a przede wszystkim unikalnym klimatem czeskiego slow life.

Turysta z polskiej części Górnego Śląska napotka małe utrudnienie przy dojeździe do Opawy – brakuje bowiem bezpośredniego połączenia transportem publicznym. Najlepiej dojechać tu własnym samochodem od strony Ostrawy lub drogą z Raciborza, która przecina magiczny obszar Bramy Morawskiej. Pasażerski ruch pociągowy łączący te dwa miasta został zlikwidowany w 1994 roku. Racibórz i Opawa to miasta partnerskie, ale nie w strefie transportu kolejowego.
Główny dworzec kolejowy w mieście to Opava východ (Janská 3), a najważniejszym przewoźnikiem w Czechach jest firma České Dráhy. Pociągi z Opawy kursują głównie po Republice Czeskiej, ale można też dojechać do Warszawy przez Bohumín. Można dojechać też do stacji Český Těšín, przejść przez nieczynne przejście graniczne na rzece Olzie i znaleźć się w polskim Cieszynie.
Po Opawie można śmiało poruszać się pieszo. Samochód warto zostawić na zadaszonym parkingu Parkovací dum Central (Nákladní 34). Pierwsze dwie godziny postoju kosztują jedyne 5 koron za godzinę, każda następna to wydatek 10 koron.


W centrum Opawy wyrasta ciekawie brzydki, brutalistyczny budynek hotelu Koruna (nám. Republiky 17). Ceny za nocleg od 1390 koron (około 230 zł). W hotelu funkcjonuje restauracja, kawiarnia i bar. Jest również możliwość wynajęcia sali konferencyjnej.
W zabytkowej czarno-czerwonej kamienicy przy Górnym Rynku znajduje się Studio 58 (Horní náměstí 58). Jednodniowy pobyt dla jednej lub dwóch osób zaczyna się od około 1000 koron (około 170 zł).
Dosłownie kilometr od centrum znajduje się tańsza propozycja noclegowa. Ubytovna Hajírna (Englišova 1207/4) ma dość skomplikowany cennik, pełen różnych promocji. Ceny zaczynają się od 490 koron (około 80 złotych) za noc w jednoosobowym pokoju. Jest też oferta promocyjna dla firm.


Opawa, będąc stolicą Śląska Austriackiego, naturalnie spełniała funkcję kulturalnego centrum regionu. Dziś, wchodząc w skład jednostki administracyjnej Moravskoslezský kraj, wciąż jest jednym z najważniejszych miast. Choć zaledwie sześćdziesięciotysięczna, Opawa nie daje powodów do nudy. Samo miasto urzeka piękną architekturą, a okolica rewelacyjną przyrodą.
Na pewno warto wybrać się do najstarszego muzeum w Europie Środkowej. Slezské zemské muzeum (Komenského 419/10) pracuje w kilku budynkach. Główna siedziba posiada bogate zbiory poświęcone historii Śląska, przede wszystkim jego czeskiej części. Posłuchać tu można patriotycznej śląskiej pieśni Slezská Hymna. W podziemiach muzeum znajduje się wystawa poświęcona przyrodzie Śląska. W Opawie znajduje się jeszcze jeden budynek Muzeum, poświęcony najbardziej znanemu opawskiemu poecie, który często jak nikt ubierał w słowa wizerunek przemysłowego Śląska – Památník Petra Bezruče (Ostrožná 11/35). Muzeum to powstało z inicjatywy poety i jeszcze za jego życia, w domu rodzinnym. Pozostałe budynki muzealne znajdują się poza Opawą, ale również warto sprawdzić, co mają w ofercie.
Skoro mowa o wybitnym poecie, to należy wspomnieć o festiwalu Bezručova Opava, który od 1958 roku nieprzerwanie przyciąga artystów związanych z różnymi dziedzinami kultury. Każdego roku zmienia się temat przewodni festiwalu. Jest to jeden z najstarszych festiwali miejskich w Czechach.
Innym ciekawym festiwalem, odbywającym się w Opawie, jest Další břehy, który łączy film, teatr, muzykę i poezję. Organizowany od 1997 roku, za cel stawia sobie pobudzanie kreatywności i poszukiwanie inspiracji do dalszego twórczego działania. Każdego roku zmienia się temat przewodni, dobierany pod gusta twórców i odbiorców.
Jedyną w swoim rodzaju ciekawostką Opawy jest model Układu Słonecznego w skali 1:627000000. Słońce i planety wpisują się w zabudowę miasta. Odległość między centrum Układu, a Plutonem wynosi tutaj 9 kilometrów, przy czym model Słońca ma średnicę dwóch metrów, a Plutona zaledwie cztery milimetry.
Miłośnikom teatru polecamy Slezské divadlo (Horní náměstí 13), gdzie wystawiane są zarówno klasyczne, jak i współczesne spektakle i opery. Teatr mieści się w dziewiętnastowiecznym, neorenesansowym budynku przy Górnym Rynku.
Warto zatrzymać się na chwilę, by poznać największy zachowany przykład gotyku na Górnym Śląsku. Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie (Rybí trh) pochodzi z połowy XIV wieku. Południowa wieża konkatedry wznosi się na wysokość 102 metrów i jest uważana za najwyższą w regionie. Dla porównania, najwyższe wieże po polskiej stronie Górnego Śląska posiada bazylika św. Antoniego w Rybniku – mają one 96 metrów wysokości.


W tej sekcji opuścimy na chwilę Opawę, by przybliżyć Wam najciekawsze miejsca, które można zwiedzić przy okazji wizyty w stolicy dawnego Śląska Austriackiego. Skupimy się na miejscach, na które nie trzeba poświęcać całego dnia, wystarczy parę godzin. Jeśli więc planujecie dłuższy pobyt w okolicy Opawy, to rozważcie poniższe propozycje.
Najpiękniejszym miejscem według nas jest Hradec nad Moravicí, położony około ośmiu kilometrów na południe od Opawy. Przed osadnictwem morawskim, na wzgórzu znajdowało się grodzisko Gołęszyców, przodków dzisiejszych Ślązaków. Początki murowanego zamku pochodzą z XIII wieku. Do dziś zachowały się tam obok siebie dwa zamki: Czerwony i Biały. Warto przejść się na spacer po parku, który rozciąga się na wzgórzu, z którego widać okalającą je rzekę Moravice. W Hradcu koncertował Ludwig van Beethoven, którego popiersie znajduje się na dziedzińcu Czerwonego zamku. Przebywali tu też skrzypek Niccolò Paganini i pianista Franz Liszt.
W podobnej odległości od Opawy, co Hradec, znajduje się wioska Raduň, która przyciąga turystów renesansowym pałacem, który swój dzisiejszy kształt zawdzięcza rodzinie Blücher. Dojechać do zamku można zbaczając z trasy łączącej Opawę i Hradec.
W miejscowości Hrabyně, na wschód od Opawy, znajduje się oddział Śląskiego Muzeum Ziemskiego w Opawie poświęcony II wojnie światowej. Národní památník II světové války prezentuje historię wojny z wojskowego i politycznego punktu widzenia.
Miłośnikom przyrody polecamy jeszcze jeden oddział wspomnianego muzeum, a mianowicie Arboretum Nový Dvůr w miejscowości Stěbořice, na zachód od Opawy. Placówka zajmuje się głównie dendrologią, czyli nauką o drzewach.


W Czechach restauracje często oferują różne menu na każdy tydzień. Tak zwane denní menu warto wcześniej sprawdzić na stronie internetowej, która zbiera informacje na temat gastronomii w całym kraju. Kliknijcie tutaj.
Restaurace u Tiskárny (Sady Svobody 4) to dobra jakościowo, choć nieco droższa restauracja w centrum Opawy. Każdego dnia jest inne menu, co jest częstym przypadkiem w Czechach. Oprócz tego jest też stałe menu codzienne. Za zestaw obiadowy zapłacimy tutaj w granicach 150-180 koron (około 25-30 złotych).
Restaurace Nová sladovna (U Fortny 49/10) serwuje tradycyjną śląską kuchnię, a także nowoczesne potrawy. Najważniejszą atrakcją jest tu jednak piwo domowej roboty. Minibrowar warzy piwo w miejscu dawnego piwowaru, który zaczął pracę w 1825 roku. W sumie udało im się opracować recepturę osiemnastu rodzajów piwa.
Restauracja U Bílého koníčka (Dolní náměstí 115/4) zmieniła nazwę na Cavallo Restaurant (cavallo po hiszpańsku oznacza konia, więc zamiłowanie do tego zwierzęcia poniekąd pozostało w nazwie. To tradycyjna opawska knajpa położona na Dolnym Rynku. Wyszukane menu, ciekawa karta win, a wszystko w zabytkowej kamienicy.
Z kolei U Tří kohoutů (Hradecká 1) działa w podziemiach starego miasta. Oprócz czeskiej kuchni, której nie może zabraknąć w lokalnych restauracjach, znaleźć można bardzo bogate menu z zarówno klasycznymi, jak i nowoczesnymi potrawami.


Gdzie jest fajnie? A no tutaj: Kavárna Fajne Kafe (Popská 223/9). Oprócz kawy na miejscu i na wynos, proponują tam małe przekąski, gorącą czekoladę, a nawet wina i koktajle. Kameralna kawiarnia na starówce.
Myslivna (Masarykova třída 34) to ciekawe, nowoczesne miejsce. Organizują tam różne wydarzenia, między innymi wieczorki literackie, pokazy barmańskie, wspólne grillowania, degustacje. To nie jest kolejna zwyczajna kawiarnia.
Kavárna Obecního domu (Ostrožná 46) oferuje bardzo dobre torty, świeże lemoniady, napoje bezalkoholowe i kawę. Amatorzy trunków alkoholowych, oprócz piwa, znajdą tu morawskie wina i ciekawe koktajle, a do przegryzienia serwowane są gorące tosty.


The Pub Opava (Mezi Trhy 2) jest częścią sieci pubów, które leją piwo nie tylko w siedmiu czeskich miastach, ale również w Berlinie, Wiedniu i Bukareszcie. W Opawie serwują lanego Kozla, Pilsnera i Feniksa. Oprócz tego w menu bogaty wybór alkoholi. Zajrzyjcie też do menu z jedzeniem! Może czas na franczyzę w Katowicach?
U Labužníka (Hrnčířská 272/14) to dawny Retro pub & café bar. Oferuje catering, menu obiadowe i stałe, z którego zamawiać można cały dzień. Niedrogie i dość dobre jedzenie, a wystrój wnętrza łączy klasykę z nowoczesnością.
Kozel to jedno z najpopularniejszych czeskich piw. Dostępne jest w wielu barach, rozlewane nawet poza granicami Czeskiej Republiki. Dlaczego nie spróbować go w firmowym pubie? Kozlovna (Mezi Trhy 8) oferuje ciekawe przekąski i dania barowe do piwa. Warto spróbować.